V r. 1962 se mi narodil syn. S jeho matkou jsem se rozvedl a její druhý manžel si syna osvojil - tkz. osvojení 2. stupně. Na dítě jsem až do jeho zletilosti řádně platil. Chtěl bych vědět, zda v případě mé smrti má právo syn z 1. manželství na dědictví.
Soud I. a II. stupeň
žádost- osvojení a vše kolem
Datum | 03.06.2009 |
---|---|
Vložil | **** |
Titulek |
*** |
Základní informace pro žadatele
o osvojení nebo pěstounskou péči:
Pokud se manželé nebo i jednotlivec rozhodne osvojit dítě nebo převzít dítě do pěstounské péče, musí vždy jít na oddělení sociálně právní ochrany dětí městského úřadu, příslušného dle trvalého bydliště (tzv. trojková obec), kde podá žádost.
Musí doložit na předepsaných formulářích:
- potvrzení o příjmu,
- posudek zaměstnavatele,
- potvrzení o zdravotním stavu,
- výpis z rejstříku trestů.
Sociální pracovník po sepsání předepsaných formulářů (nacionále, rodinný stav, představa o přijímaném dítěte – věk, etnikum, zdravotní stav...) posoudí při návštěvě bytovou situaci žadatelů a po napsání zprávy postoupí spis žadatelů Krajskému úřadu.
Z Krajského úřadu žadatelé dostanou pozvání na psychologické testy. když je zdárně absolvují, dostanou Rozhodnutí o prověření a zařazení do seznamu žadatelů. Současně jim bude uložena povinnosti na výzvu se zúčastnit tzv. přípravy žadatelů (skupinové sezení v rozsahu několika desítek hodin).
Celá procedura trvá v průměru asi půl roku.
Jednotlivé typy náhradní rodinné péče
I. OSVOJENÍ (adopce)
Osvojeno může být jen dítě právně volné, tzn. že je naplněna jedna z níže uvedených podmínek:
a) rodiče dali souhlas s osvojením,
b) rodiče byli zbaveni rodičovského zodpovědnosti,
c) soud vyslovil nezájem rodičů.
U osvojení platí všechna tři níže uvedená pravidla:
zanikají vzájemná práva a povinnosti mezi osvojencem a biologickými rodiči včetně vyživovací povinnosti a
vzniká mezi osvojitelem a osvojencem takový poměr, jaký je mezi rodiči a dětmi. Dále mezi osvojencem a příbuznými osvojitele vzniká poměr příbuzenský. Osvojitelé mají rodičovskou zodpovědnost při výchově dětí. O osvojení může rozhodnout jen soud
osvojenec bude mít příjmení osvojitele.
Osvojení se dělí na
a) zrušitelné
b) nezrušitelné, které nelze zrušit. Osvojitelé jsou v tomto případě zapsáni jako rodiče v matrice a v rodném listu dítěte.
II. Pěstounská péče
Nahrazuje péči rodičů, kteří ale neztrácejí rodičovskou zodpovědnost. Do pěstounské péče dítě opět svěřuje soud, biologičtí rodiče jsou účastníky řízení a doručuje se jim rozsudek. Rodiče tak vědí, kde jejich dítě vyrůstá. Pokud by ale chtěli dítě převzít zpět do své péče, musí požádat soud o zrušení pěstounské péče. Soud pak pečlivě zváží, zda původní rodina má podmínky a předpoklady pro zdárnou a pečlivou výchovu dítěte. K tomu si vyžádá posudky, potvrzení a zprávu oddělení sociálně právní ochrany dítěte místně příslušného městského úřadu..
Pěstouni nemají k dítěti rodičovskou zodpovědnost, tzn. že nemohou rozhodovat v důležitých životních záležitostech dítěte. V takových případech musí dávat souhlas rodiče nebo opatrovník.
III. Poručenská péče
V případě, že je dítě právně volné (viz část I. Osvojení), pěstoun se může stát poručníkem. Pak má k dítěti rozhodovací práva.
———
Záznamy: 1 - 1 ze 1
Osvojení zrušitelné a nezrušitelné
Náš právní řád rozlišuje dva typy osvojení – zrušitelné a nezrušitelné. Pro oba typy platí vše, co bylo výše uvedeno, existují však mezi nimi následující rozdíly:
Osvojení zrušitelné, nazývané též "osvojení I. stupně" či "osvojení prosté":
zrušitelně lze osvojit dítě bez ohledu na věk, tj. ihned po uplynutí tříměsíční předadopční péče, v případě novorozenců tedy již ve třech měsících,
v případě zrušitelného osvojení zůstávají v matrice i v rodném listě dítěte zapsáni jeho původní rodiče,
zrušitelné osvojení, jak patrno z jeho názvu, lze zrušit, avšak jen ze závažných důvodů. Návrh na zrušení osvojení může podat pouze osvojitel nebo zletilý osvojenec (§ 73 odst. 1),
zrušením osvojení vznikají znovu vzájemná práva a povinnosti mezi osvojencem a jeho původní rodinou. Osvojenec nabývá opět svého dřívějšího příjmení (§ 73 odst. 2).
Osvojení nezrušitelné, nazývané též "osvojení II. stupně" či "osvojení plné":
nezrušitelně lze osvojit jen dítě starší jednoho roku (§ 75),
nezrušitelné osvojení, jak patrno z jeho názvu, nelze zrušit (§ 73). Pokud osvojitelé nemohou nebo nechtějí o nezrušitelně osvojené dítě osobně pečovat, mají stejné možnosti jako v případě vlastního dítěte (svěření dítěte do jiné náhradní rodiny, do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo v krajním případě do ústavní výchovy),
v případě nezrušitelného osvojení jsou osvojitelé zapsáni v matrice i v rodném listě dítěte namísto původních rodičů.
Pokud dítě nezrušitelně osvojí osamělá osoba, je z matriky i z rodného listu vypuštěn zápis o druhém rodiči dítěte (používá se termín "neuveden").
V matrice zápis o původních rodičích vždy zůstává v poznámce. Zletilé osvojené dítě má právo do matriky nahlédnout.
Nezrušitelně lze po roce věku osvojit i dítě, které bylo předtím osvojeno zrušitelně, a to až do dovršení jeho zletilosti. V praxi jsou novorozenci poměrně často osvojováni nejprve zrušitelně a po dosažení jednoho roku věku nezrušitelně.
Diskusní téma: Soud I. a II. stupeň
***
Datum: 06.06.2009 | Vložil: ***
https://www.viod.cz/editor/assets/download/osvojeni.pdf
*
Datum: 06.06.2009 | Vložil: osvojení
Osvojení (adopce)Datum: 9. 1. 2008 19.10 | Autor: MF | 4523× | Kategorie: Výklad pojmů | Komentáře: 1
Osvojení (adopce)
Osvojeno (adoptováno) může být jen nezletilé dítě
. O osvojení rozhoduje soud na návrh osvojitele. Osvojením mezi osvojitelem a osvojencem vzniká vztah
jako mezi rodičem a dítětem se všemi právními
následky (např. vyživovací povinnost, dědění apod.). Zároveň se tak vytváří příbuzenský vztah mezi osvojeným dítětem a příbuznými osvojitele. Osvojitel také bude v matrice zaspán jako rodič. Osvojenec bude mít příjmení osvojitele a pokud jsou osvojiteli manželé, bude mít takové příjmení, jaké si manželé při svatbě
dohodli pro své děti. Osvojením zanikají příbuzenské vztahy s původní rodinou osvojence. To samozřejmě neplatí, pokud si dítě osvojuje manžel matky dítěte (tedy poměrně častá situace, kdy má matka dítě z předchozího vztahu a poté se vdá a její manžel dítě osvojí). Osvojení lze zrušit jen z důležitých důvodů na návrh osvojence nebo osvojitele. Pokud však bylo dříve soudem na návrh osvojitelů rozhodnuto, že osvojení je nezrušitelné, nelze osvojení zrušit.
Osvojitelem může být jen plně způsobilý občan, který svým způsobem života skýtá záruku, že osvojení dítěte bude ku prospěchu dítěti i společnosti. Soud si proto před rozhodnutím o osvojení vyžaduje výpis z rejstříku trestů žadatelů o osvojení či zprávy o jejich pověsti z místa bydliště nebo zprávy o šetření sociálních pracovníků v bydlišti žadatele. Soud musí získat též lékařské zprávy ohledně osvojitelů a osvojence, aby zjistil, zda osvojení nebrání jejich zdravotní stav.
Společně mohou dítě osvojit jen manželé, nemůže tedy dojít ke společnému osvojení dítěte druhem a družkou. V takovém případě se osvojitelem může stát pouze jeden z nich.
K osvojení je třeba i souhlas zákonného zástupce dítěte (rodiče nebo opatrovníka), souhlasu je třeba i tehdy, je-li rodič nezletilý (např. pokud se dítě narodilo nezletilé matce). Má-li být dítě osvojeno do ciziny, je k tomu třeba i souhlas Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Souhlasu rodičů není třeba
•pokud po dobu dvou měsíců od narození dítěte bez vážného důvodu neprojevili o dítě žádný zájem, nebo
•pokud po dobu nejméně šesti měsíců neprojevovali o dítě opravdový zájem (pravidelné návštěvy, placení výživné, snaha upravit si poměry tak, aby si dítě mohli vzít do vlastní péče apod., nebo
•pokud rodiče dali souhlas k osvojení předem bez vztahu ke konkrétním osvojitelům; takový souhlas lze dát nejdříve 6 týdnů po narození dítěte a musí být dán osobně písemně před orgánem sociálně-právní ochrany dětí nebo před soudem.
Než soud rozhodne o osvojení, musí být dítě nejméně 3 měsíce v rodině žadatele o osvojení.
na adopci.com
Datum: 05.06.2009 | Vložil: x
Od: X
Datum: 7.4.2009
Čas: 22:09:19 Několikrát jsem na různých stránkách narazila na informaci o tom, že při osvojení 1. stupně ( zrušitelné osvojení) nebudou noví rodiče zapsáni jako rodiče v rodném listě dítěte. Tato informace není tak docela podle skutečnosti. ( určitě to ale platilo např. v roce 1998, 2000 …alespoň my jsme to tak měli) . V loňském roce jsme osvojili zatím zrušitelně dítě mladší 1 roku a dnes již máme nový rodný list jak s novým jménem, příjmením, rodným číslem a my jsme uvedeni jako rodiče. Již při soudním jednání , když soudkyně četla rozsudek, jsem se jí na to ptala , protože mě zarazilo, že se to liší od toho , co jsem měla načtené…při osvojení 1. stupně nejsou žadatelé zapsáni jako rodiče, zapsáni jsou až při osvojení 2. stupně) . Říkala, že již několik let platí, že už při osvojení 1. stupně jsou žadatelé zapsáni jako rodiče v rodném listě. Překvapilo mě to a to příjemně . Předpokládám, že se běžně nestává, že by lidé, kteří osvojí zrušitelně potom vše opravdu zrušili a dítě vrátili, tak je to takové sympatické, že je všechno hotovo při jednom. Překvapilo mě, že na různých stránkách je to „postaru“ , trochu jsem to prohlížela a jsou tam třeba datumy " převzato z …2000" tak to asi není jen aktualizováno. Tak kdyby jste se s tím někdo setkal, že „je to jinak“ tak my to taky máme tak.
Od: X
Datum: 5.6.2009
Čas: 05:27:14 Co je potřeba doložit k soudu při osvojení ( 1. i 2. stupně)…vycházím z toho, co jsme dávali my ( pro případ , že bio matka dala souhlas)
Dodávají žadatelé:
K žádosti o osvojení I. nebo II.stupně
•kopie původního rodného listu dítěte
•osvědčení o občanství ( my ho dostali poštou od soc. asi měsíc po převzetí dítěte)
•kopie rodného listu žadatelů ev . jejich dalších dětí ( bio i osvoj.)
•kopie oddacího listu žadatelů
•výpis z rejstříku trestů žadatelů
•potvrzení o příjmech žadatelů
•potvrzení o zdravotním stavu dítěte
•potvrzení o zdravotním stavu žadatelů
•potvrzení o zdravotním stavu ostatních dětí v rodině
•potvrzení z psychologického vyšetření dítěte ( pozor, včas se objednat. Nejlépe do KÚ, ale může to být i jinde. V KÚ vědí , co má taková zpráva pro soud obsahovat asi nejlépe.)
•kopie rozhodnutí o zařazení do seznamu čekatelů
•kopie rozhodnutí , že toto konkrétní dítě je pro vás vybráno a předáno do preadopční péče
•kopie souhlasu bio matky ( otce)
Vytvořit 3 ( případně 4 kopie) …1 pro sebe , 2 kopie nebo 3 do podatelny u soudu ( po nás chtěli 3 kusy u soudu v podatelně nechat, po někom jen 2) . Jednu kopii vám orazítkují, že jste ho tam donesli. Oroginály pro jistotu vzít k soudu. Občanský průkaz taky.
Pokud byste neměli psychologické vyšetření ještě v době, kdy dáváte papíry k soudu, tak to nevadí. Donesete je aktuálně k jednání a když je po vás bude někdo chtít , tak je dáte. Nemusíte tedy, kvůli tomu, že Vám psychologické vyš. chybí čekat s podáním k soudu. Dáte to tam bez toho a pak donesete přímo k jednání.
Cokoli byste zapomněli dodat a soud by to chtěl, napíšou si o to.
Dodávají úřady:
•zpráva od sociální pracovnice jak dítě u Vás žije . Vystaví poté , co Vás navštíví v době před podání žádosti k soudu. Připravte se na to, že alespoň část se bude nejspíš u soudu číst…je to zajímavé a zvláštní slyšet o sobě říkat co jak.
•zpráva o pověsti…může být, nemusí. Dodává buď obecní úřad nebo policie v místě bydliště.
Tak snad jsem na nic nezapomněla. Takto to chtěli po nás ( řekla nám to soc. pracovnice a soud nic nenamítal) tak snad je to všude stejné.
Re: na adopci.com
Datum: 11.12.2012 | Vložil: bnbn
mužu se optat zda jste museli neco rikat u soudu?